Szafran – najdroższa przyprawa świata

Inaczej krokus uprawny stosowany od starożytności jako lek, przyprawa i barwnik. W medycynie ludowej sprawdzał się jako środek przeciwskurczowy, przeciwbólowy, wykrztuśny – wspomagający leczenie przeziębień, szkarlatyny, astmy, nowotworów i ospy.

Roślina jest zbierana i przetwarzana ręcznie – na 1 kg przyprawy potrzeba aż 170 tysięcy kwiatów. Szafran to składniki takie jak krocyna, pikrokrocyna i olejek eteryczny, które mogą wspomagać choroby takie jak:

DEPRESJA: Po 6 tygodniach leczenia szafranem notowano poprawę stanu psychicznego osób chorujących na łagodną i średnią depresję. Zwiększeniu uległa ilość serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym co wywarło ten korzystny efekt. Łagodzi także zespoły napięcia przedmiesiączkowego.

BEZPŁODNOŚĆ: Mężczyznom bezpłodnym podawano 3 razy w tygodniu, przez 3 miesiące po 50 mg ekstraktu szafranu rozpuszczonego w mleku – zaobserwowano wzrost liczby prawidłowych plemników z 26,5% do 33,9% oraz wzrost ich ruchliwości.

RAK JELITA GRUBEGO: Krocyna wykazuje hamujący wpływ w stosunku do trzech linii komórkowych raka jelita grubego. W przyszłości może będzie wdrażana jako środek terapeutyczny.

WRZODY ŻOŁĄDKA: Działanie szafranu porównuje się do działania przeciwwrzodowego omeprazolu. Po podaniu ekstraktu szafranu szczurom stwierdzono spadek utleniania lipidów i wzrost poziomu glutationu (silnego przeciwutleniacza) w błonie śluzowej żołądka.

„Szafran – stary lek na choroby współczesności”, K. Sobiech, Gazeta Farmaceutyczna 4/2010, 36-37