Pregoreksja

Jest to inna nazwa anoreksji kobiet ciężarnych. Pregoreksja wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Ciąża oraz zmiany jakie zachodzą w ciele kobiety podczas tego stanu mają wpływ na psychikę przyszłej mamy. Nic dziwnego, brzuch jest coraz większy, pojawiają się rozstępy, bolą stawy/miednica w dodatku hormony szaleją.

Kobiety uważają, że stają się mniej atrakcyjne. Żeby temu zapobiec często stosują restrykcyjne diety czy też intensywne ćwiczenia fizyczne. Niestety nie jest to korzystne dla płodu.

Całkowity przyrost masy ciała w ciąży jest zależny od BMI i powinien wynosić od 12,5 kg (u kobiet z nadwagą/otyłością) do 18 kg (u kobiet z niedowagą).

Zachowania kobiet podczas pregoreksji są takie same jak podczas anoreksji. Obejmują one kontrolę wagi, restrykcyjne diety, intensywne ćwiczenia a także leki przeczyszczające i moczopędne. Te ostatnie mają negatywny wpływ na rozwój dziecka. Powodują niedorozwój fizyczny/umysłowy a w gorszych przypadkach poronienie czy też zgony okołoporodowe.

Niedowaga w ciąży to również niedokrwistość z niedoboru żelaza, odwapnienie kości, rozwój nadciśnienia co również nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia dziecka. Do innych następstw restrykcyjnego kontrolowania wagi należą: odklejenie łożyska, infekcja płynu owodniowego, wady cewy nerwowej.

Leczenie jest długotrwałe, wymagające pomocy lekarza, psychoterapeuty, położnej, dietetyka a czasem również psychiatry. Ważne jest wsparcie bliskich osób, które mogą wesprzeć kobiety w ciężkiej sytuacji.

Tak więc drogie, przyszłe mamy – nie bójmy się sięgać po pomoc. Jest wiele życzliwych ludzi oraz specjalistów, którzy pomogą Wam przebrnąć przez całą ciążę i zadbać nie tylko o Wasze zdrowie ale i zdrowie maleństwa.

„Pregoreksja – anoreksja kobiet ciężarnych”, E. Harasim-Piszczatowska, E. Krajewska-Kułak, Pediatr.Med.Rodz. 2017, 13(3), 363-367