Ananas

Ananas zawiera ciekawą substancję jaką jest bromelina. Jest to enzym, który jest odpowiedzialny za regulowanie przemiany materii oraz za trawienie białka. Owocu nie należy spożywać podczas przyjmowania leków antydepresyjnych, ponieważ bromelina może hamować lub wzmacniać działanie leku. Bromelina również zmniejsza krzepliwość krwi, dlatego powinny jej unikać kobiety obficie miesiączkujące oraz osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.
Ponadto owoc zawiera witaminę C, która zwalcza wolne rodniki oraz witaminy z grupy B, miedź, żelazo oraz jod.

Owoc zapobiega hemoroidom poprzez działanie oczyszczające jelita. Dodatkowo pozytywnie wpływa na wątrobę, trzustkę i pracę serca. Wzmacnia odporność organizmu oraz obniża gorączkę.

Ananasa można nie tylko spożywać ale i stosować zewnętrznie ponieważ pomaga łagodzić skutki opalania, wybiela przebarwienia i likwiduje zmiany starcze. Można stosować ananasa na miejsca otarte, opuchnięte lub stłuczone.

Ananasa zaleca się w przypadku:
– uczucia ciężkości w żołądku wynikającego z powolnego trawienia,
– otyłości – spożywanie ananasa przed posiłkiem ogranicza apetyt,
– bezpłodności – ananasy są źródłem manganu, uczestniczącego w produkcji komórek rozrodczych,
– nowotworów żołądka – ananas hamuje tworzenie rakotwórczych nitrozamin, które powstają między azotynami i składnikami pożywienia.

UWAGA: Konserwowany ananas zachowuje większość witamin i składników mineralnych ale zawiera mniej bromeliny wskutek czego ma niewielki wpływ na trawienie.

„Lecznicza żywność”, Dr med. Jorge D. Pamplona Roger, Wydawnictwo „Nowe Spojrzenia”, Warszawa 2014
„Zdrowie w zgodzie z naturą”, dr nauk medycznych A. Pawłowski, mgr inż. technologii żywności i żywienia D. Szeląg, Warszawa 2016