Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+
Żywienie a trening!

Żywienie a trening!

No i następny wpis dla trenerGuru 🙂

Żywienie przed treningiem – służy optymalizacji rezerw energii organizmu, uzupełnieniu zapasów glikogenu w mięśniach i w wątrobie. Przed wysiłkiem fizycznym najlepiej jest spożywać produkty bogate w węglowodany, takie jak makarony, produkty zbożowe, ryż, musli i suszone owoce. Natomiast należy ograniczać produkty trudno strawne o dużej zawartości tłuszczu. Dietę należy dostosowywać indywidualnie. U niektórych zawodników trema działa paraliżująco, utrudnia to trawienie i przyswajanie pokarmu, dlatego też w diecie powinna znaleźć się znaczna ilość błonnika. Natomiast osoby ze wzmożoną perystaltyką jelit powinny otrzymywać pożywienie o małej zawartości błonnika.

Żywienie podczas treningu – na pierwszym miejscu chodzi o uzupełnianie niedoborów płynu, jak również dostarczenie energii za pośrednictwem bogatych w węglowodany przekąsek i napojów m.in. izotoniki czy batony energetyczne (dotyczy to przede wszystkim sportów o intensywnym wysiłku np. sport wytrzymałościowe, piłka nożna). Szczególnie w gorące dni, kiedy o odwodnienie bardzo łatwo.

Żywienie po treningu – służy osiągnięciu całkowitej równowagi w funkcjonowaniu gospodarki energetycznej a także szybkiemu uzupełnianiu niedoborów glikogenu. W czasie 12-24 godzin po zakończeniu wysiłku należy pożywać pokarmy łatwo strawne, bogate w węglowodany i składniki mineralne np. potrawy z ryżu, ziemniaków, makaronu, odtłuszczonego mleka i produktów mlecznych, czyli uzupełnianie strat w białku i fosforze).

Uwaga: Żywienie w każdej dyscyplinie sportowej biorąc pod uwagę wszelkie sporty wytrzymałościowe oraz siłowe jest inne czyli dostosowane indywidualnie do sportowca i do jego zapotrzebowań.

http://blog.trenerguru.pl/2016/02/zywienie-przed-podczas-i-po-treningu/

Podziel się: