Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+
Próchnica jako problem głównie wśród dzieci!

Próchnica jako problem głównie wśród dzieci!

Czym jest próchnica?

Jest to proces patologiczny, zewnątrz-ustrojowy, który prowadzi do rozpadu twardych tkanek zęba. Główną przyczyną są bakterie, które wytwarzają kwasy niszczące szkliwo. Im bardziej lepki pokarm i im dłużej przetrzymywany w ustach tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy. Oczywiście do czynników zalicza się higienę jamy ustnej oraz nawyki dietetyczne, mające ogromny wpływ na występowanie próchnicy.

Badania?
W Polsce w 2003 r. przeprowadzono badania na grupie 2766 dzieci w wieku 7 lat oraz 3338 dzieci w wieku 12 lat. Stwierdzono, że ½ dzieci w wieku 12 lat miała więcej niż 3 zęby objęte próchnicą, bez objawów próchnicy było jedynie 12,9% dzieci. Spośród 16 państw europejskich, Polska jest na drugim miejscu (tuż po Łotwie) pod względem najgorszego uzębienia dzieci. Najlepszy stan uzębienie obserwowano u dzieci z Holandii.

Profilaktyka?
Zdrowie jamy ustnej zależy głównie od nas i oczywiście rodziców, którzy powinny uczyć dzieci odpowiedniej higieny i nawyków dietetycznych. Ważna jest dieta z niską zawartością cukrów prostych a więc ograniczanie cukierków, batoników, słodkich napojów i innych słodyczy. Po każdym posiłku należy myć zęby a szczoteczkę należy zmieniać minimum raz na 3 miesiące. Istotne również są kontrole dentystyczne oraz produkty zawierające fluor, wzmacniający szkliwo.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – wiadomo, że próchnica to ból, problem ze spożywaniem pokarmów, złe samopoczucie oraz wydatki na leczenie dentystyczne również związane z bólem.

To co, chodźmy umyć zęby 🙂

„Próchnica zębów u dzieci problemem społecznym”, B. Pawka, P. Dreher, J. Herda, I. Szwiec, M. Krasicka, Probl. Hig. Epidemiol. 2010, 91(1): 5-7

Podziel się: