Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+
Dieta a antybiotyki!

Dieta a antybiotyki!

Co ciekawe, mało jest artykułów (przynajmniej ja nie natrafiłam) na temat diety podczas stosowania antybiotyków. Dlatego znalazłam krótki tekst w internecie, który może pozwoli rozwiać wątpliwości 🙂

Po zakończeniu antybiotykoterapii a nawet w czasie jej trwania mamy do czynienia z wieloma skutkami ubocznymi m.in. męczą nas wzdęcia, nudności, wymioty, biegunki, zaparcia, brak apetytu.

Antybiotyki zaburzają naszą florę bakteryjną jelit co bardzo osłabia nasz organizm. Te bakterie są nam bardzo potrzebne, ponieważ wpływają na odporność organizmu, zapobiegają zakażeniom a także zmniejszają poziom cholesterolu. Ważne jest aby cały czas dbać o ich odpowiednią ilość.

Tak więc najważniejsze są probiotyki czyli bakterie kwasu mlekowego, które osiedlają się oraz namnażają w jelicie grubym i pokrywają śluzówkę jelita cienkiego. Do żywności probiotycznej zalicza się: jogurty, kefiry, soki owocowe/warzywne zawierające żywe kultury bakterii. Oczywiście probiotyki znajdziemy w wielu preparatach farmaceutycznych.

Spożywajmy żywność probiotyczną kilka godzin przed i kilka godzin po zażyciu antybiotyku – uchronimy w ten sposób naszą mikroflorę.

Podczas antybiotykoterapii również tracimy cenne składniki mineralne i witaminy a więc uzupełniajmy je jedząc warzywa oraz owoce – jednak uważać należy na owoce cytrusowe, które mimo sporej zawartości witaminy C, zawierają również związki utrudniające wchłanianie antybiotyku. Witaminę C znajdziemy nie tylko w cytrusach ale także czerwonej porzeczce, dzikiej róży czy natce pietruszki.

Pamiętajmy o spożywaniu żywności, która działa bakteriobójczo m.in. cebula, czosnek, chrzan, miód.

Lepiej zapobiegać niż chorować ale wiadomym jest, że czasem po prostu się nie da i trzeba sobie dawać radę samemu!

Powodzenia!

http://www.sposobnawszystko.pl/2013/01/dieta-po-leczeniu-antybiotykami.html

Podziel się: